Գերմանական DW-ի ռեպորտաժն Արցախի մասին «կանխակալ է». Ադրբեջանը կբողոքի համապատասխան մարմիններին
PanARMENIAN.Net - Ադրբեջանի արտգործնախարարությունն անդրադարձել է Գերմանիայի Deutsche Welle հանրային հեռուստառադիոընկերության թիմի այցին Արցախ և հանրապետության մասին պատրաստած ռեպորտաժին: Ըստ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևի, այն «կանխակալ է և միակողմանի, հեռու օբյեկտիվ լրատվության սկղբունքներից, իսկ թիմի այցը՝ հակաօրինական»:
Deutsche Welle-ն անդրադարձել է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում լարվածությանը, հրադադարի վերջին խախտումներին: Ռեպորտաժում նշվում է, որ 20 տարի առաջ ինքնահռչակ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունն անջատվել է Ադրբեջանից՝ Հայաստանի կողմից այդ երկրի հանդեպ տարած հաղթանակի արդյունքում: Նշվում է նաև, որ պատերազմը 30.000 մարդու կյանք է խլել, իսկ Արցախն այժմ պատերազմ չի ցանկանում:
«Մենք պատերազմից չենք վախենում, ի վիճակի ենք պատասխանել նրանց, ովքեր պատերազմ սկսելու փորձ կանեն»,- DW-ին ասել է ԼՂՀ ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանը:
Հաջիևը նշել է, որ Ադրբեջանն այս հարցով կդիմի Գերմանիայի համապատասխան մարմիններին, գրում է Apa.az-ը:
Նրա խոսքով, չնայած DW-ի կողմից աշխարհի մշակույթների ժողովուրդների միջև փոխըբռնմանը, ռեպորտաժը «հրահրում է էթնիկ և կրոնական հակամարտություն»:
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն Արցախ այցելած հայտնի անձանց, մտավորականների, հասարակական-քաղաքական գործիչների, ինչպես նաև լրագրողներին ներառում է իր «սև ցուցակի» մեջ: 2013-ին հրապարակած ցուցակի մեջ էին 335 անձ, ովքեր անցանկալի են համարվում Ադրբեջանում: «Սև ցուցակում» հայտնվածները կարող են դուրս հանվել դրանից, եթե հատուկ նամակով ներողություն խնդրեն առանց պաշտոնական Բաքվի թույլտվության ԼՂՀ այցի համար:
Վերջերս Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն փորձում էր պարզել ռուսաստանցի այն լրագրողների անունները, ովքեր այցելել էին Լեռնային Ղարաբաղ` մասնակցելու վերջերս այնտեղ հաստատված ռուսաստանցի գործարար Գերման Ստերլիգովի մամուլի ասուլիսին: Գերատեսչությունից չէին բացառել, որ այդ լրագրողների անունները կընդգրկվեն ԱԳՆ «անցանկալի անձանց ցուցակում»: