Մեդվեդև. Եթե Մոսկվան զենք չվաճառի ՀՀ-ին և Ադրբեջանին, դա ուրիշները կանեն
PanARMENIAN.Net - Եթե Մոսկվան այլևս զենք չմատակարարի Հայաստանին և Ադրբեջանին, Ռուսաստանի տեղն այլ երկրներ կզբաղեցնեն: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը:
«Եթե մենք պատկերացնենք, որ Ռուսաստանը հրաժարվել է այդ դերից, մենք հիանալի հասկանում ենք, որ այդ տեղը դատարկ չի մնա: Զենք կգնեն այլ երկրներից, և դրա մահաբերությունը դրանից չի նվազի: Սակայն, միևնույն ժամանակ, դա կարող է խախտել բալանսը, որը կա, քանի որ բոլորն են հասկանում մեր գործընկերների պահանջներն ու պատկերացնում են ուժերի դասավորությունը տարածաշրջանում»,-ասել է Մեդվեդևը «Վեստի վ սուբոտու» ծրագրի եթերում «Ռոսիա 1» հեռուստաալիքով:
Ըստ Մեդվեդևի, վստահություն չկա, որ «եթե այդ շուկա գան զենք վաճառողներ այլ երկրներից, դա կմեղմացնի իրավիճակը»: Նա կարծիք է հայտնել, որ իրավիճակը «հավանաբար, ավելի կբարդանա»:
«Ես կարծում եմ, որ զենքը կարող է ձեռք բերվել ոչ միայն այն օգտագործելու համար, այլ որպես զսպման գործոն, և այս պահը ահա պետք է գնահատեն հակամարտության բոլոր կողմերը»,-ասել է Մեդվեդևը, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Ավելի վաղ ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Ռոգոզինն` անդրադառնալով ՀՀ նախագահի հայտարարությանն այն մասին, որ Ռուսաստանը մեծաքանակ զենք է վաճառել Ադրբեջանին` հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը կշարունակի զենք մատակարարել Ադրբեջանին ըստ պայմանագրերի որպես իր ռազմավարական գործընկերոջը:
Ավելի վաղ ՀՀ նախագահը գերմանական Deutsche Welle հեռուստառադիոընկերության թղթակցի հետ զրույցում ասել էր, որ Հայաստանը դեմ է, որ ՌԴ-ն զենք է վաճառում Ադրբեջանին: Իսկ ապրիլի 7-ին ՌԴ վարչապետի հետ հանդիպմանը հայտարարեց, որ «Հայաստանում մեծ արձագանք եղավ այն փաստին, որ ադրբեջանցիներն ամբողջ ուժող օգտագործեցին այն սպառազինությունը, որ վերջին շրջանում ձեռք են բերել Ռուսաստանից: