Թրամփ. Հայերը խելացի և աշխատասեր ժողովուրդ են
PanARMENIAN.Net - Եկեղեցիների ազգային խորհրդի նախագահ Վիգեն արքեպիսկոպոս Այկազյանը «Ամերիկայի ձայնին» պատմել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր հետ զրույցում է ասել է, որ հայերը խելացի և աշխատասեր ժողովուրդ են:
Այկազյանը Թրամփի հետ զրուցելու առիթ է ունեցել Սպիտակ տանը կայացած՝ ԱՄՆ-ի կողմից Մերձավոր Արևելքում բնակվող քրիստոնյաներին, եզդիներին և այլ փոքրամասնություններին աջակցություն տրամադրելու վերաբերյալ օրենքի ստորագրման արարողությունը:
«Թրամփի հետ էլ առիթ ունեցա խոսելու: Հայ եմ, ասացի, օ՜, պատասխանեց՝ խելացի, աշխատասեր ժողովուրդ», - ասել է Վիգեն արքեպիսկոպոս Այկազյանը։
Ստորագրման արարողությանը նախորդած զրույցներում Պետքարտուղարության ներկայացուցիչը հատուկ ընդգծել է Հայաստանի ներդրումը Մերձավոր Արևելքից քրիստոնյա գաղթականներին ընդունելու գործում, նշում է արքեպիսկոպոսն ավելացնելով, որ հատուկ տպավորված էր Հայաստան կատարած այցից Սպիտակ տան անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը: