Վրաստանում հայերեն գրությամբ շիրմաքարերի ճակատագիրը կորոշի հանձնաժողովը
PanARMENIAN.Net - Վրաստանում հանձնաժողով է ստեղծվել, որը կորոշի, թե ինչ անել Թբիլիսիում կամրջի վերակառուցման ժամանակ հայտնաբերված հայատառ գրություններով շիրմաքարերի հետ:
Անցած շաբաթ Թբիլիսիում գտնվող Չոր կամրջի վերակառուցման ընթացքում, հայտնաբերվել էին գերեզմանաքարեր` դրանց վրա փորագրված հայերեն և վրացերեն գրություններով: Դրանք համարակալված էին կարմիր ներկով: Հասարակության շրջանում այդ փաստը վրդովմունք է առաջացրել, հայտնում է jnews.ge-ն:
Հոկտեմբերի 11-ին Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունը հայտարարություն է տարածել, որ Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետներն այցելել են շինհրապարակ, որտեղ զննել են համարակալված գերեզմանաքարերը: Դիվանագետները կապ են հաստատել շինարարական ընկերության ներկայացուցիչների հետ և աշխատում են վրացական իշխանությունների հետ` գերեզմանաքարերի ապագան որոշելու համար։
Ստեղծվել է հանձնաժողով, որը զբաղվում է վերը նշված հարցով: Հանձնաժողովում ընդգրկված են Մշակույթի նախարարության, Մշակութային ժառանգության պաշտպանության ազգային գործակալության, Թբիլիսիի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչներ: Քննարկվում են այս հարցի լուծման մի քանի տարբերակ՝ շիրմաքարերի փոխանցումը Վրաստանի հայ համայնքին, Խոջիվանքի պանթեոնում տեղակայելը կամ Վրաստանի որևէ այլ թանգարանին փոխանցումը:
Խորհրդային տարիներին շիրմաքարերը Թբիլիսիում օգտագործվել են որպես շինանյութ և հաճախ դրանց մասին հայտնի է դառնում, երբ ընթանում են վերակառուցման աշխատանքներ: