ՄԱԿ պաշտոնյան զգուշացրել է ԼՂ-ում ռազմական հնարավոր հանցագորությունների մասին
PanARMENIAN.Net - ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատար Միշել Բաչելետն ահազանգել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում և դրա շուրջ անկանոն հարձակումների մասին, որոնք հակասում են միջազգային հումանիտար օրենքին։ Նա զգուշացրել է` դրանք կարող են համարվել ռազմական հանցագործություն:
Պաշտոնյան նշել է, էր պատերազմը սկսելուց ի վեր կողմերին բազմիցս կոչ է արվել ձեռնարկել բոլոր հնարավոր քայլերը` քաղբնակչության շրջանում զոհերից խուսափելու կամ առնվազն դրանք նվազագույնին հասցնելու համար, ինչպես նաև տարբերակել քաղաքացիական ենթակառուցվածքները ոչ ռազմականից, այդ թվում` դպրոցները, հիվանդանոցները։ Հակառակ կոչերի` տներ և փողոցներ են ավերվել, մարդիկ ստիպված են եղել փախչել կամ անվտանգություն փնտրել նկուղներում։
Հանձնակատարի խոսքով` միջազգային մարդասիրական իրավունքն ավելի պարզ չի կարող լինել։ Իսկ տարբերակման կամ համաչափության սկզբունքի խախտմամբ հարձակումները ենթադրում են ռազմական հանցագործություններ։ Ըստ այդմ` հակամարտության կողմերը պարտավոր են շուտափույթ և անհապաղ հետաքննել այդ խախտումները և քրեորեն հետապնդել կասկածյալներին։
«Նման հարձակումները պետք է դադարեցվեն, և պատասխանատվության ենթարկվեն նրանք, ովքեր կատարել կամ պատվիրել են դրանք»,- ասել է նա։
Բաչելետը նաև անդրադարձել է ենթադրաբար ռազմական հանցագործություններ պատկերող ԶԼՄ-ների հետաքննություններին, հրապարակվող լուսանկարներին և տեսանյութերին, նշել, որ դրանց ռազմական հանցագործություն լինելը կարող է սահմանել միայն կոմպետենտ դատարանը։ Նա, մասնավորապես, նկարագրել է ադրբեջանցիների կողմից իրականացված երկու հայ գերու արտադատարանային մահապատժի կադրերը, նշել, որ Ժնևյան կոնվենցիան պաշտպանում է այդ կարգավիճակում հայտնված մարդկանց։