Բաքուն բողոքի նոտա է հղել Ֆրանսիային՝ Պեկրեսի` Արցախ այցի պատճառով
PanARMENIAN.Net - Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն բողոքի նոտա է հղել Փարիզին՝ Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Վալերի Պեկրեսի` Ստեփանակերտ այցի պատճառով։
Այցով Հայաստանում գտնվող Ֆրանսիայի Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհրդի նախագահ, Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Վալերի Պեկրեսը մեկնել է Արցախ։ Պեկրեսը հավակնում է դառնալ Ֆրանսիայի առաջին կին նախագահը և մտադիր է մասնակցել 2022 թվականի ընտրություններին։
Ադրբեջանում Ֆրանսիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը կանչվել է Ադրբեջանի ԱԳՆ, որտեղ նրան բողոքի նոտա է հանձնվել ՝ Վալերի Պեկրեսի «ապօրինի այցի» կապակցությամբ, գրում է Interfax.az-ը։
«Ֆրանսիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին ասվել է, որ այդ գործողությունները վնասում են ադրբեջանա-ֆրանսիական հարաբերություններին, ինչպես նաև լրջորեն վնասում են Ֆրանսիայի հեղինակությանը տարածաշրջանում և այն դերին, որն այդ երկիրը կարող է ունենալ հակամարտության ավարտից հետո հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործում»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է նաև, որ Վալերի Պեկրեսն ու նրան ուղեկցող Ֆրանսիայի քաղաքացիները ներառվել են Ադրբեջանի ԱԳՆ «սև ցուցակում»։
«Վալերի Պեկրեսը մեկնել է Լեռնային Ղարաբաղ։ Այնտեղ նա հանդիպումներ է ունեցել տեղի քաղաքական գործիչների հետ։ Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ այցը չի լուսաբանվել Հայաստանում գտնվող ֆրանսիական լրատվամիջոցների մեծ մասի կողմից, այդ թվում France TV-ի կողմից», - ասվում էր France TV-ի մեկնաբան Ժուլյեն Նենիի թվիթերյան գրառման մեջ։
Հայաստանում Պեկրեսին ընդունել են ՀՀ նախագահն ու Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, նա հանդիպում է ունեցել նաև ԱԳ նախարարի և Ազգային ժողովի խոսնակի հետ։