Կովկասի մահմեդականների վարչությունը Ստեփանակերտի ավերված եկեղեցիներն «ապօրինի կառույցներ» է անվանել
PanARMENIAN.Net - Կովկասի մահմեդականների վարչությունը հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով Մայր Աթոռ Սբ Էջմիածնի դատապարտող հայտարարությանը՝ ադրբեջանցիների կողմից Ստեփանակերտի Մայր տաճարի և Սբ Հակոբ եկեղեցու ավերման վերբերյալ՝ հայկական եկեղեցիներն անվանելով «ապօրինի կառույցներ»:
Մայր Աթոռի հայտարարությունը որակվել է որպես «թշնամանքի և ապատեղեկատվության դրսևորում»: Այդ մասին գրել է 1news.az-ը:
Ըստ Կովկասի մահմեդականների վարչության, «Էջմիածինը հանդես է գալիս Ադրբեջանի հասցեին անհիմն մեղադրանքներով, ինչը հարցը քաղաքականացնելու անհաջող փորձ է»:
Ըստ հայտարարության՝ վերոնշյալ եկեղեցիների քանդումը ոչ մի դեպքում «չի կարող մեկնաբանվել որպես կրոնական կամ մշակութային ժառանգության ոչնչացում»։
«Վերջին ամիսներին հայրենիք վերադարձող նախկին տեղահանվածները բազմիցս դիմել են պետական մարմիններին և դատարաններին՝ պահանջելով քանդել բոլոր այն շինությունները, որոնք գոյություն չեն ունեցել մինչև օկուպացիայի շրջանը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ասվում է նաև, թե «վերականգնվել է Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցին, իսկ Բաքվում հայկական եկեղեցին եղել է պետական պահպանության տակ ամբողջ հակամարտության ընթացքում»։
«Էջմիածնի փորձերը աղավաղելու Ադրբեջանի այս բազմադարյա իրականությունը նման զգայուն փուլում միայն խոչընդոտում են տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման ջանքերին։ Անհրաժեշտ է անհապաղ դադարեցնել անցյալի քաղաքական սադրանքների կիրառման և վերջնական խաղաղության հաստատմանը խոչընդոտելու փորձերը», - ասված է հայտարարությունում։
Վերջին օրերին Ստեփանակերտում մեկը մյուսի հետևից հիմնահատակ ավերվել են երկու եկեղեցիներ՝ Սուրբ Հակոբ եկեղեցին և քաղաքի գլխավոր սրբավայրը՝ Աստվածամոր Սուրբ Հովանի Մայր Տաճարը։