PanARMENIAN.Net - Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը Թեհրանում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ընթացքում կոչ է արել ավելի ամրապնդել Թեհրանի և Երևանի միջև հարաբերությունները, գրում է Mehr գործակալությունը:
Իրանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի կառավարության և ժողովրդի կողմից առաջնորդի և վերջին հակամարտության մյուս զոհերի սպանությունից հետո հնչեցված ցավակցությունների և աջակցության համար։ Նրա խոսքով՝ այդ ցավակցական ուղերձներն արտացոլել են երկու հարևան երկրների միջև առկա խոր պատմական կապերն ու երկարամյա բարեկամությունը։
Փեզեշքիանը նշել է, որ Իրանի և Հայաստանի հարաբերությունները հիմնված են փոխադարձ հարգանքի, բարիդրացիության և ընդհանուր շահերի վրա՝ հավելելով, որ երկու երկրները հետևողականորեն ընդլայնել են կառուցողական համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում։
Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին վերջին հակամարտության ընթացքում ցուցաբերած համագործակցության համար և հույս հայտնել, որ համապարփակ երկկողմ համագործակցության մասին պայմանագրի շուրջ բանակցությունները շուտով կավարտվեն։ Նախագահի խոսքով՝ այդ համաձայնագիրը կարող է նոր հնարավորություններ ստեղծել համագործակցության համար՝ միաժամանակ ամրապնդելով մաքսային, տրանսպորտային, տարանցիկ, առևտրային և տնտեսական կապերը։
Փեզեշքիանը նաև ընդգծել է, որ Թեհրանի և Երևանի հարաբերությունները պետք է զերծ մնան արտաքին միջամտությունից և առաջնորդվեն երկու երկրների ինքնուրույն կամքով։ Նրա գնահատմամբ՝ արտատարածաշրջանային ուժերի ներկայությունը հաճախ ավելի է բարդացրել տարածաշրջանային խնդիրները, քան նպաստել դրանց լուծմանը։
Վերահաստատելով Իրանի արտաքին քաղաքականության սկզբունքները՝ նախագահը շեշտել է բոլոր երկրների ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքի կարևորությունը և կրկնել, որ Թեհրանը նախընտրում է վեճերը լուծել երկխոսության և դիվանագիտության միջոցով։
Իր հերթին վարչապետ Փաշինյանը Հայաստանի կառավարության և ժողովրդի անունից ցավակցություն է հայտնել Իրանի կառավարությանը և ժողովրդին՝ հիշատակելով նահատակ առաջնորդի հետ ունեցած իր հանդիպումները։
Հայաստանի վարչապետը վերահաստատել է Երևանի հանձնառությունը Իրանի հետ բարեկամական հարաբերությունների պահպանմանը և նշել, որ Հայաստանը երբեք չի մասնակցի որևէ նախաձեռնության, որը կհակասի Իրանի անվտանգությանը կամ ազգային շահերին։ Նա հավելել է, որ երկկողմ հարաբերություններն այժմ գտնվում են Հայաստանի անկախացումից ի վեր իրենց ամենաբարձր մակարդակում։
Փաշինյանը մեկնել էր Իրան՝ մասնակցելու Իսլամական հեղափոխության նահատակ առաջնորդ այաթոլլա Սեյյեդ Ալի Խամենեիի հուղարկավորության արարողություններին։