Սերժ Թանկյանը կոչ է արել Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող բանաձև ընդունել (վիդեո)
PanARMENIAN.Net - Հայտնի ռոք երգիչ, System of a Down խմբի լիդեր Սերժ Թանկյանը Hollywood Bowl-ում հուլիսի 29-ին հանդես է եկել համերգով, որն անցել է լեփ-լեցուն դահլիճում: Երգչը համերգի ընթացքում հանդես է եկել կոչով, որտեղ մասնավորապես, ասել է.
«Պատկերացրեք, որ նրանք, ովքեր ուզում են դառնալ միջազգային հանրության մաս, լռեին Հոլոքոստի մասին: Այժմ նման բան է տեղի ունենում: 1915-23 թվականներին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած ցեղասպանության մասին լռում են:
Պատկերացրեք, որ 1940-ականներին, երբ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմն էր, Ամերիկան չմտներ պատերազմի մեջ ու չկանգներ Միացյալ թագավորության կողքին: Պատկերացրեք, որ Ամերիկան կանգներ Գերմանիայի կողքին ու ասեր, որ ժխտում է Հոլոքոստը և երբեք այդ եզրույթը չի օգտագործի քաղաքականության մեջ: Պատկերացրեք, որ Լոս-Անջելեսում ապրող հրեաները երբեք մեր կառավարությունից չլսեին «հոլոքոստ» բառը: Դա հենց այն է, ինչ հիմա զգում են հայերը, հույները, ասորիները, երբ մեր իշխանությունները չեն ասում «ցեղասպանություն» բառը»:
Սերժ Թանկյանը ևս մեկ անգամ կոչ է արել ԱՄՆ կառավարությանը և միջազգային հանրությանը Հայոց ցեզասպանությանը վերաբերող արդար բանաձև ընդունել, այնպես, ինչպես աշխարհի մյուս ցեղասպանությունների դեպքում է եղել: