7 փետրվարի 2017 - 12:48 AMT
Մինսկում ձերբակալված բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի կինը դիմել է Բելառուսի իշխանություններին իր ամուսնուն լրացուցիչ պաշտպանություն շնորհելու խնդրանքով: Այդ մասին հայտնել է Լապշինի փաստաբան Նատալյա Շեկինան:
«Նա դիմել է լրացուցիչ պաշտպանության համար Մինսկի ներքին գործերի Քաղաքացիության և միգրացիայի բաժին»,-ասել է Շեկինան լրագրողներին:
Փախստականի կարգավիճակը Բելառուսում իրավունք է տալիս անձին մշտապես բնակվել Բելառուսի տարածքում: Լրացուցիչ պաշտպանություն տրամադրվում է օտարերկրացուն, որը գտնվում է Բելառուսի տարածքում և հիմքեր չունի փախստականի կարգավիճակ ստանալու համար, սակայն ունի հիմնավորված մտավախություններ, որ հայրենիք վերադառնալու դեպքում նրան սպառնում է մահապատիժ, կտտանքներ կամ այլ դաժան և նվաստացուցիչ վերաբերմունք:
Փետրվարի 7-ին Մինսկում Բելառուսի Գերագույն դատարանը քննելու է բլոգեր Լապշինի բողոքը Մինսկի քաղաքական դատարանի որոշման օրինականության և հիմնավորվածության վերաբերյալ: Դատարանը հունվարի 26-ին օրինական է համարել Բելառուսի Գլխավոր դատախազության որոշումը Լապշինին Բաքվին արտահանձնելու վերաբերյալ, հայտնում է Interfax-ը:
Գերագույն դատարանը Լապշինի բողոքարկման դիմումը քննելու է փակ ռեժիմով, նրա բացակայությամբ:
Մոսկվան դեմ է բլոգեր Անդրեյ Լապշինին Ադրբեջանին արտահանձնելու որոշմանը՝ պնդելով երրորդ երկրներին Ռուսաստանի քաղաքացիների արտահանձնման անթույլատրելիության հարցում: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան: