Եկեղեցու հարկումից մինչև Արևմտյան Հայաստանի վանքերի վերականգնում
Խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերի նախընտրական ծրագրերի ամենաուշագրավ ու յուրօրինակ կետերը:
PanARMENIAN.Net - «Ծառուկյան» դաշինքը բացառիկ ծրագրերի ներդրմամբ խոստանում է ձեռնարկել Արևմտյան Հայաստանում հայկական պատմա-մշակութային կոթողները վերականգնելու և պահպանելու նախագծեր:
ԵԼՔ դաշինքն ընտրություններում հաջողություն գրանցելու դեպքում կստեղծի Հայաստանի խորհրդարանի երկրորդ պալատը, որը կազմված կլինի սփյուռքի հայկական գաղութների ներկայացուցիչներից, ովքեր կընտրվեն հենց գաղթօջախներում անցկացվող ընտրությունների միջոցով: Խորհրդարանի երկրորդ պալատի բացառիկ իրավասությունը կլինի «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տնօրենի նշանակումը: Նաև՝ ներգաղթի և սփյուռքի ներդրումների հարցերով զբաղվող նախարարների նշանակման հարցը՝ վարչապետի ներկայացմամբ:
«Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքի ներկայացրած նախընտրական ծրագրում հատկանշական է բնապահպանության վերաբերյալ հատվածը: Դաշինքը վստահ է՝ արդյունաբերության (հատկապես հանքարդյունաբերության), էներգետիկ և այլ ոլորտների զարգացումը չպետք է խաթարի երկրի բնապահպանական հավասարակշռությունը։ Նշվում է, որ հատուկ ուշադրության են արժանացնելու «Ամուլսարի» նախագծին, որը «կարող է կոտրել Հայաստանի «էկոողնաշարը»:
«Հայկական վերածնունդ» կուսակցությունը խոստանում է 500.000 դրամ տալ յուրաքանչյուր նորապսակ ընտանիքին:
ՀՅԴ-ն միակ ուժն է, որի ծրագրում հիշատակվել է ջավախահայությունը. «(Վրաստանի հետ-խմբ.) բարիդրացիական հարաբերություններն իրենց դրական ազդեցությունը կունենան ջավախահայության և ընդհանրապես վիրահայության իրավունքների լիարժեք իրականացման վրա»:
«Ազատ դեմոկրատների» ծրագրով նախատեսվում է կրոնական կազմակերպությունների համար որևէ հարկային արտոնությունների բացառում. «Տնտեսվարող որևէ սուբյեկտ (հիմնադրամներ, կրոնական կազմակերպություններ, տարատեսակ բարեգործություն) հարկային արտոնություն չպետք է ունենա։ Կառավարությանը և ԿԲ-ին պետք է զրկել հարկային արտոնություններ տալու հնարավորությունից»։ «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության կողմից Երևանի Քանաքեռ Զեյթուն համայնքում ռեյտինգային կարգով պատգամավորության թեկնածու առաջադրված Ստյոպա Սաֆարյանի պնդմամբ, ի դեպ, բացառություն չի կազմելու նաև Հայ Առաքելական եկեղեցին:
ՀԱԿ-ՀԺԿ դաշինքը խոստանում է ուսումնասիրել 2006-2012 թվականներին Նաիրիտ գործարանի բաժնեմասերի վաճառքի գործարքների օրինականությունը, վերականգնել դրանց արդյունքում գործարանին և պետությանը հասցված վնասը, պատասխանատվության ենթարկել յուրացումների և չարաշահումների համար պատասխանատուներին: Մշակել Նաիրիտի վերագործարկման նոր ծրագիր:
Դեպի արդիականացված արտաքին քաղաքականություն
Թովմասյան․ Ակնհայտ է, որ Գայանե Հակոբյանի կալանքը ոչ թե խափանման միջոց է, այլ՝ պատժամիջոց
Թովմասյան․ Ակնհայտ է, որ Գայանե Հակոբյանի կալանքը ոչ թե խափանման միջոց է, այլ՝ պատժամիջոց «Ընտրովի արդարադատությունը ամենազազրելին է, որ գործում է Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության օրոք»,-գրել է նա