Amnesty Int. Բաքվին չի կարելի թույլ տալ սպորտի միջոցով «լվանալ» իր սարսափելի վարկանիշը մարդու իրավունքների ոլորտում
PanARMENIAN.Net - Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունը հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով ՈւԵՖԱ Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչ խաղը Բաքվում անցկացնելու որոշմանն ու Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի շուրջ ստեղծված իրավիճակին:
Կազմակերպության բրիտանական գրասենյակի տնօրեն Քեյթ Ալլենի հայտարարության մեջ ասվում է, որ Amnesty International-ը ճնշում կգործադրի ՈւԵՖԱ-ի վրա և համարում է, որ Ադրբեջանին չի կարելի թույլ տալ «սպորտի միջոցով լվանալ իր սարսափելի վարկանիշը մարդու իրավունքների ոլորտում»:
«Ադրբեջանը մարդու իրավունքների սարսափելի խախտումների աքցանների մեջ է, որտեղ անողոք հետապնդման են ենթարկվում լրագրողները, բլոգերներն ու իրավապաշտպանները: Անարդար դատավարություններն ու զրպարտչական արշավները սովորական երևույթ են այդ երկրում»,-նշել է Ալլենը, հայտնում է Rusarminfo-ն: Ըստ նրա, Ադրբեջանի իշխանությունները շատ հաճախ սպորտային իրադարձություններն օգտագործում են աղաղակող իրավախախտումներից միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղելու համար, որի վառ օրինակը ԵԼ եզրափակչում «Արսենալ»-«Չելսի» հանդիպումն է և հայ ֆուտբոլիստ Հենրիխ Մխիթարյանի հետ կապված իրավիճակը:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունը կարծում է, որ ֆուտբոլի երկրպագուները, ՈւԵՖԱ աշխատակիցներն ու ամբողջ ֆուտբոլային աշխարհը պետք է նպաստեն Ադրբեջանում այլախոհների հետապնդման դադարեցմանը, որոնք գործող նախագահ Իլհամ Ալիևի ռեպրեսիվ քաղաքականության զոհերն են:
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Լեյլա Աբդուլլաևան հայտնել էր, թե Հայաստանի հավաքականի և Լոնդոնի «Արսենալի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը կարող է մասնակցել Բաքվում կայանալիք Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչ խաղին, չնայած ՀՀ և Ադրբեջանի միջև լարվածությանը: