Հռոմի պապը հորդորել է բարեգործներին` քրիստոնյաներին օգնելիս, չմոռանալ նաև ՀՀ-ի մասին
PanARMENIAN.Net - Մերձավոր Արևելքի քրիստոնյաների անասելի տառապանքների վրա աչքերը բացելու կոչ է հնչել Վատիկանում` Արևելյան եկեղեցիների օգնության միավորման ընդլայնված նիստի մասնակիցների ընդունելության ժամանակ: Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը հայտարարել է, որ այսօր ոմանց համար հազարավոր մարդկանց կյանքից առավել հետաքրքրում են զենքն ու նավթը, հայտնում է «Վատիկանի ռադիոն»:
Հռոմի պապը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, թե որքան է վրդովեցնում նրանց վարքագիծը, որոնք բառացի խաղաղություն են քարոզում, իսկ իրականում մահ են սփռում: «Հարկավոր է ավելի մեծ ջանքեր գործադրել,-ասել է նա,-արմատախիլ անելու համար գաղտնի համաձայնությունները, որոնց պատճառով հազարավոր մարդկանց` կանանց, երեխաների, ծերունիների կյանքը շահի նժարին շատ ավելի քիչ քաշ ունի, քան նավթն ու զենքը, և երբ խաղաղություն ու արդարություն հռչակելով, հանդուրժում ենք մահ վաճառողներին այդ հողերում»:
Ֆրանցիսկոս պապը խնդրել է բարերարներին օգնել հատկապես Եթովպիայի և Էրիթրեայի քրիստոնյաներին`չմոռանալով քրիստոնեության օրրան Հայաստանի մասին: Պապն ավարտել է իր խոսքը Վերածննդի մասին սուրբ Եփրեմի օրհներգից մեջբերումով:
Մերձավոր Արևելքի քրիստոնյաների համար հիմնական սպառնալիքը բխում է ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորումից: