Կիպրոսի պաշտպանության նախարարը Երևանում կհարգի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
PanARMENIAN.Net - Կիպրոսի պաշտպանության նախարար Խարալամբոս Պետրիդիսը Հայաստան կժամանի Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով, գրում է Cyprus Mail-ը։
Նշվում է, որ Պետրիդիսը ծաղկեպսակ կդնի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում, ինչպես նաև կայցելի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ։ Նա նաև կայցելի հայկական մշակութային ժառանգությանը նվիրված ցուցահանդես։
Այցի շրջանակում նախատեսվում է Կիպրոսի ՊՆ ղեկավարի հանդիպումը ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱԳ նախարար Արա Այվազյանի և պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի հետ։
1975-ին Կիպրոսը դարձավ առաջին եվրոպական երկիրը, որը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը և ապրիլի 24-ը հռչակեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր։
Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Հայաստան կժամանի Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի գլխավորած պատվիրակությունը: