2013-ի փետրվարի դրությամբ Կենտրոնական բանկը թողարկել է 192 տեսակի հոբելյանական մետաղադրամ
PanARMENIAN.Net - 2013-ի փետրվարի դրությամբ Կենտրոնական բանկը թողարկել է 192 տեսակի հոբելյանական մետաղադրամ, այդ թվում 4-ը պղնձանիկելային ձուլվածքից, 11-ը՝ պողպատից լատունի շերտով, 132-ը՝ արծաթից և 45-ը՝ ոսկուց:
«Շախմատի օլիմպիադա» հիշատակային մետաղադրամ
1996-ին Երևանում կայացավ 32-րդ Շախմատի համաշխարհային օլիմպիադան: Այդ իրադարձության առթիվ ՀՀ Կենտրոնական բանկը 100 դրամ անվանական արժեքով հիշատակային մետաղադրամ թողարկեց: Այն շրջանառության մեջ դրվեց 1996-ի հուլիսի 4-ին:
Մետաղադրամի հիմնական տվյալները.
Անվանական արժեքը 100 դրամ
Մետաղը՝ պղնձի և նիկելի համաձուլվածք
Քաշը՝ 10,8 գ
Տրամագիծը՝ 29,5 մմ
Դրամաշուրթը՝ ատամնավոր (156 ատամ)
Քաշի գծով թույլատրելի շեղումը կազմում է + 3 տոկոս:
Հուշադրամի դիմերեսի կենտրոնում Հայաստանի Հանրապետության զինանշանն է: Դրանից ստորև երկու տողով նշված է անվանական արժեքը՝ 100 դրամ: Ստորին մասում դրամաշուրթի մոտ թողարկման տարեթիվն է՝ 1996: Դրամաշուրթի մոտ «Հայաստանի Հանրապետություն» շրջանաձև հայերեն մակագրություն է, որը երկու կողմից անջատված է զարդանախշով:
Դարձերեսի կենտրոնական մասում Շախմատի 32-րդ համաշխարհայինօլիմպիադայի թալիսմանն է, որը պատկերված է շախմատի տախտակը կտուցում պահած արագիլի տեսքով: Վերին մասում շրջանաձև անգլերեն մակագրություն է՝ XXXII CHESS OLYMPIAD: Թալիսմանի ներքևում պատկերված է օլիմպիադայի անցկացման տարին՝ 1996: Ստորին մասում անգլերեն շրջանաձև մակագրված է՝ YEREVAN ARMENIA:
Երկու կողմից մետաղադրամի եզրաշուրթն ուռուցիկ է:
Մետաղադրամի էսքիզի հեղինակն է Հայաստանի նկարիչների միության անդամ Հրաչյա Ասլանյանը:
Մետաղադրամը հատված է Լեհաստանի դրամահատարանում:
«Եղիշե Չարենց» հոբելյանական մետաղադրամ
100 դրամ անվանական արժեքով«Եղիշե Չարենց-100» հոբելյանական մետաղադրամը նվիրված է բանաստեղծի ծննդյան 100-ամյակին և շրջանառության մեջ է դրվել 1997-ի հոկտեմբերի 6-ին:
Անվանական արժեքը՝ 100 դրամ
Մետաղը՝ պղնձի և նիկելի համաձուլվածք (CuNi25)
Պատրաստման որակը սովորական, որը հատուկ է շրջանառու մետաղադրամներին:
Հուշադրամի դիմերեսի կենտրոնում Հայաստանի զինանշանն է: Դրանից ստորև երկու տողով նշված է անվանական արժեքը՝ 100 դրամ: Ստորին մասում դրամաշուրթի մոտ թողարկման տարին է՝ 1997: Դրամաշուրթի մոտ է «Հայաստանի Հանրապետություն» շրջանաձև հայերեն մակագրությունը, որը երկու կողմից անջատվում է տարեթվից զարդանախշով:
Դարձերեսի կենտրոնական մասում պատկերված է Եղիշե Չարենցի դիմանկարը, որի ստորին մասում երկու տողով հայերեն և անգլերեն մակագրություններ կան, համապատասխանաբար՝ «Չարենց 100» և CHARENTS: Պատկերի աջ կողմում ուղղահայաց նշված է երկու տարեթիվ՝ 1897-1997: Մետաղադրամի դիմերեսը ձևավորված է շեղ գծերով: Մակագրությունները խորքային են:
Էսքիզի հեղինակն է Նկարիչների միության անդամ Հրաչյա Ասլանյանը: Մետաղադրամը հատվել է Բրիտանական թագավորական ROYAL MINT դրամահատարանում:
Անահիտ աստվածուհուն նվիրված ոսկե մետաղադրամ
Հայաստանի առաջին ոսկե մետաղադրամը, որի անվանական արժեքը 25 000 դրամ է, նվիրված է Անահիտ աստավծուհուն: Հայաստանում Անահիտը համարվել է գլխավոր աստվածուհին, մայրության, արգասավորության ու պտղաբերության խորհրդանիշն է հին հայկական դիցարանում: Ատամնավոր դրամաշուրթով հուշադրամը շրջանառության մեջ է դրվել 1997-ի հուլիսի 5-ին Կենտրոնական բանկի Խորհրդի հուլիսի 4-ի որոշմամբ:
Անվանական արժեքը՝ 25 000 դրամ
Մետաղը՝ 900 հարգի ոսկի
Քաշը՝ 4,3 գ
Տրամագիծը՝ 18,0 մմ
Դրամաշուրթը՝ ատամնավոր
Պատրաստման որակը բարելավված:
Հուշադրամի դիմերեսի կենտրոնում Հայաստանի զինանշանն է: Դրանից ստորև երկու տողով նշված է անվանական արժեքը՝ 25 000 դրամ: Ստորին մասում դրամաշուրթի մոտ թողարկման տարին է՝ 1997: Դրամաշուրթի մոտ է «Հայաստանի Հանրապետություն» շրջանաձև հայերեն մակագրությունը, որը երկու կողմից անջատված է զարդանախշով: Նախշի և թողարկման տարեթվի միջև պատկերված է դրամահատարանի ապրանքանիշը:
Դարձերեսի կենտրոնում առկա է Անահիտ աստավծուհու գլխի քանդակաձև պատկերը: Դրամաշուրթի եզրով հայերեն, իսկ ստորին մասում անգլերեն շրջանաձև մակագրված ՝է՝ Անահիտ և ANAHIT: Մակագրությունների միջև երկու կողմից 7-ական աստղանիշ է պատկերված:
Մետաղադրամի էսքիզի հեղինակն է Հայաստանի Նկարիչների միության անդամ Հրաչյա Ասլանյանը: Հուշադրամը հատվել է հոլանդական DE NEDERLANDSE MUNT դրամահատարանում:
«Հայաստանի մարզերը» հիշատակային մետաղադրամների շարք
«Հայաստանի մարզերը» հիշատակային մետաղադրամների շարքի թողարկումը վերջին 15 տարիների կտրվածքով իրադարձություն է հայկական դրամագիտությունում: Ըստ վարչատարածքային բաժանման Հայաստանն ունի 10 մարզ և ՀՀ մայրաքաղաք Երևանը, որն ունի առանձին տարածքային միավորի կարգավիճակ: Շարքի բոլոր 11 մետաղադրամները նույն տեխնիկական տվյալներով են: Դրանք լիովին համապատասխանում են 50 դրամ անվանական արժեքով շրջանառու մետաղադրամների 2003 թվականի նմուշի տվյալներին: Մետաղադրամները շրջանառության մեջ են դրվել 2012 թվականի հունիսի 25-ին:
Անվանական արժեքը՝ 50 դրամ
Մետաղը՝ լատունածածկ պողպատ
Քաշը՝ 3,5 գ
Տրամագիծը՝ 21,5 մմ
Դրամաշուրթը՝ ատամնավոր (100 ատամ)
Մետաղադրամների դարձերեսի կենտրոնում շրջանառու հիշատակային մետաղադրամի անվանական արժեքն է՝ «50 դրամ», իսկ շրջագծով` զարդանախշեր: Դարձերեսի պատկերները նույնն են բոլոր մետաղադրամների համար և կրկնում են 2003-ի նմուշի մետաղադրամները: Դիմերեսինը տարբեր են: Դիմերեսի էսքիզների հեղինակն է Էդուարդ Կուրղինյանը: Դարձերեսի էսքիզի հեղինակն է Կարապետ Աբրահամյանը: Շրջանառու հիշատակային մետաղադրամները հատվել են Ֆինլանդիայի դրամահատարանում: Շարքը շրջանառության մեջ է դրվել 2012-ի հունիսի 25-ին: Շարքը իրացվում է նաև գունազարդ ստվարաթղթե փաթեթավորմամբ:
2012 թ. նմուշի հիշատակային մետաղադրամների շարքը մի քանի թողարկումներից է բաղկացած:
Երևանին նվիրված շրջանառու հիշատակային մետաղադրամին Սասունցի Դավթի արձանն է երկաթգծի կայարանի շենքի պատկերի ներքո: